Anden internationale træner til RBKs Nytårs Camp 2025:
Robbe Witpas (RSC Anderlecht)
Vi glæder os over at kunne byde Robbe Witpas velkommen som årets anden internationale gæstetræner på RBK Nytårs Camp!
Til daglig er Robbe en del af trænerteamet i den belgiske topklub RSC Anderlecht, hvor han arbejder med talentudvikling i et af Europas mest ambitiøse miljøer. I December rejser han til Danmark for at blive en aktiv del af campen i Køge – og forventningerne er høje.
“Jeg glæder mig rigtig meget til at komme til Køge og opleve Danmark for første gang. Det bliver en unik mulighed for mig at møde nye, talentfulde spillere og engagere mig i det daglige arbejde på banen. Jeg ser frem til at samarbejde med danske og internationale trænere, udveksle ideer og bidrage med min egen erfaring fra arbejdet i Belgien. Sammen skal vi skabe en camp, hvor spillerne bliver udfordret, inspireret og får nogle fede oplevelser med hjem – både sportsligt og socialt. Jeg ser virkelig frem til december og til at blive en del af RBK Nytårs Camp!”
– Robbe Witpas
Træn med internationale toptrænere
Vil du trænes af nogle af Europas dygtigste udviklingstrænere? Så har du en unik mulighed i dagene 27.-29. december 2025, når RBKs populære Nytårs Camp endnu en gang løber af stablen i Køge.
Her får du muligheden for at blive trænet af både RBKs egne TopTalent-trænere og erfarne internationale gæstetrænere, som til daglig arbejder med nogle af de mest talentfulde unge spillere i Europa.
Internationale trænere med stærke referencer
Tidligere har vi haft besøg af trænere fra klubber som Arsenal, Chelsea, Crystal Palace, Stoke City, Leicester City, Nottingham Forest og Mahd Academy. Blandt andet:
-
George Orchard (Crystal Palace)
-
Deane Gavin (Arsenal FC)
-
Connor Russo & Theo Brierley (Stoke City)
-
Sam Morris (Nottingham Forest)
-
Amro Khalid (Leicester City)
-
Jordi Wuijts & James Mullane (Mahd Academy)
-
Darnell Simpson & Sampa Chibulu (Chelsea FC)
Vi annoncerede for et par dage siden Noah Raeymaekers som den første Internationale træner, i dag er Robbe Witpas så den anden internationale træner, vi offentliggør i år – og vi glæder os til at præsentere yderligere 2 stærke internationale profiler i løbet af de næste par uger.
Hold øje med siden – og skynd dig at sikre din plads på årets mest inspirerende talentcamp!
RBK Nytårs Camps 2025 – Datoer og årgange
Camp 1 – U8 til U13
Dato: 27.-28.-29. december
Tid: kl. 09.30-12.00
Program:
Træning 1: kl. 09.30–10.40
Pause: kl. 10.40–11.00
Træning 2: kl. 11.00–12.00
Max. 80 pladser (64 markspillere og 16 målmænd)
Pris: 999 kr.
Camp 2 – U13 til U19
Dato: 27.-28.-29. december
Tid: kl. 13.00–15.00
Program:
Træning: kl. 13.00–15.00
Max. 64 pladser (56 markspillere og 8 målmænd)
Pris: 799 kr.
Tilmelding og betaling
-
Udfyld tilmeldingsformularen herunder.
-
Betal via MobilePay til 502631 (Ravnsborg Boldklub Køge)
-
Tekst ved betaling: ”Spillerens fulde navn, fødselsdato og Nytårs Camp”
-
Send et skærmbillede af betalingen til kontoret@rbkoge.com
Bemærk: Tilmeldingen er først bekræftet, når både formular og betaling er modtaget. Har vi ikke modtaget dokumentation for betaling, sender vi en påmindelse til den mailadresse, spilleren er tilmeldt med.
Vi glæder os til at byde både spillere og trænere velkommen til tre inspirerende træningsdage i Køge mellem jul og nytår.
Pladserne er begrænsede, så vent ikke for længe med tilmelding.
På RBK Camps tilbyder vi specifik – og individuel fokuseret træning til spillere, der vil dygtiggøre sig. Vi har fokus på den enkelte spillers individuelle kompetencer og kvalifikationer med fokus på gentagelser og gode gentagelser af afleveringer, driblinger, finter, vendinger og med 1v1 offensivt og defensivt.
Se mere om vores to nytårs camps, opdelt i U8-U13 og U13-U19 herunder.
Tilmeld dig her – Klik
(Ved tilmelding, bedes du venligst overføre kr. 999, – til vores MobilePay: 502631 – Skriv venligst navn – fødselsdato og “Nytårs Camp 25” i tekst feltet. Send derefter et skærmprint af betalingen til kontoret@rbkoge.com)
Indhold
Overordnet vil vores Internationale expert gæste trænere være ansvarlige for indhold og for udførelsen på camp 1 og camp 2, som begge vil tage udgangspunkt i hvordan man træner på det højeste ungdomsniveau i Europa.
(Camp 1) Vores camp for U8-U13 årgangene vil have fokus på individuelle færdigheder / skills og 1v1, 2v2 og mindre spil formater.
(Camp 2) Vores camp for U13-U19 spillerne vil have fokus på individuelle færdigheder, relationer, større spil formater og vil stille større krav til intensitet og fokus i træningen og kan med fordel tilvælges af de spillere der i U13-U19 regiet ønsker at holde sig i form henover julen / nytåret.
Fortæring
På alle RBK camps skal spillerne selv have madpakke og drikkelse med.
Trænere på RBK Camps
Internationale Expert Gæste trænere:
Noah Raeymaekers – OH Leuven, Talenttræner
Robbe Witpas – RSC Anderlecht, Talenttræner
RBK TopTalent trænere: Daniel Janniche, Lasse Ebbesen, Hassnain Naeem og målmandstræner Christian Emil Petersen.
RBK Ungtrænere (U7-U12 Camp): Jonathan Emil, Frederik Ravn, JJ, Aleksandar K
Sted
Kunstbanen, ved Rishøj Stadion, Lyngvej 12B, 4600 Køge
Andre oplysninger:
Det er muligt at aflevere spillerne ved indgangen til banen ti minutter før træningsstart, ligesom spillerne vil være klar til afhentning ved banen ved træningsafslutning.
På Camp 1, er mødetiden hver dag 09.25-09.30.
På Camp 2, er mødetiden hver dag 12.55-13.00.
Såfremt der er nogen tegn på sygdom, beder vi spillere og forældre om at blive hjemme.
Man skal selv medbringe snacks og drikkelse, men der kan købes vand, sodavand, juice og snacks i RBKs container (alle dele til 5-10-15 kroner stykket).
Pris:
Camp 1, kr. 999, –
Camp 2, kr. 799, –
Tilmelding:
Klik her for at tilmelde dig via vores google form.
Betaling:
Du kan betale direkte til MobilePay når du tilmelder dig via vores Google Form, Mobile Pay nummer: 502631 – Ravnsborg Boldklub Køge
– som tekst bedes du skrive: “navn, fødselsdato og nytårs camp 25”
Når du har betalt, bedes du fremsende et skærmprint af betalingen til vores mail: kontoret@rbkoge.com
Når vi har modtaget betalingen, bekræfter vi endeligt spillerens deltagelse. Billetten er personlig og refunderes kun såfremt at RBK aflyser aktiviteten.
Camp Tøj, tilvalg
Du har som deltager på RB Køges camp, muligheden for at tilkøbe din egen unikke RB Køge Puma tøj pakke til en yderst fordelagtig pris (minimum 25-30 % rabat på camp pakkerne, med RBK logo, samt påtrykt dit navn/efternavn)
Gå til RB Køges side på Unisport.dk – Klik her eller på et af billederne nedenfor…
Aflysning:
Såfremt Covid-19, eller andre omstændigheder skulle gøre at vi er nødt til at aflyse vores camps, vil vi selvfølgelig refundere jeres betaling.
Vi glæder os til at træne med dig.