Tilmelding lukket – Vi søger spillere til internationale trænerinspirationsdage i Køge

Vil du opleve, hvordan toptrænere fra internationale miljøer arbejder – og samtidig få en inspirerende og gratis international træningsoplevelse? Så har du nu chancen.!

RB Køge afholder internationale trænerinspirationsdage den 1. og 3. juli 2025 på kunstbanen ved Rishøj Stadion, og vi søger unge, engagerede spillere i alderen 10–14 år, som vil deltage som demospillere under træningssessionerne.

Som demospiller bliver du en aktiv del af øvelserne og træningen, som ledes af internationale trænere. Det er en unik mulighed for at udvikle dine færdigheder og samtidig være med til at skabe et spændende læringsmiljø for danske trænere.

Træningen vil foregå på engelsk, men der vil være danske assistenter til stede, som kan hjælpe med oversættelse og støtte undervejs.

Disse internationale trænere deltager:
– Deane Gavin – Arsenal FC
– Theo Brierley – Stoke City
– Connor Russo – Stoke City
– George Orchard – Crystal Palace
– Amro Khalid – Leicester City (målmandstræner)
– Sam Morris – Nottingham Forest (målmandstræner)
– Jordi Wuijts – Mahd Academy, Saudi-Arabien (målmandstræner)

Hvem kan ansøge:
– Spillere i alderen 10–14 år
– Du har et godt træningsniveau og en positiv indstilling
– Du er motiveret, lærevillig og møder til tiden

Praktisk information:
– Datoer: Tirsdag den 1. juli og torsdag den 3. juli 2025
– Tidspunkt: Mødetid kl. 14.15 – træningen slutter ca. kl. 16.00
– Sted: Kunstbanen, Rishøj Stadion, Lyngvej 12B, 4600 Køge
– Du kan ansøge om deltagelse til én eller begge dage

Tilmelding (tilmelding er lukket – inviterede spillere er informeret):
Tilmelding dig, klik her… (Seneste tilmelding er torsdag den 26. Juni 2025)

Udvalgte spillere vil få direkte besked (senest lørdag den 28. Juni 2025).

Spørgsmål kan rettes til klubbens formand:
Kenneth Sørensen – kso@rbkoge.com

Læs mere om arrangementet herunder

Vi glæder os til to spændende og lærerige dage på banen – og håber at se dig i Køge.

Er du fodboldtræner og på udkig efter ny inspiration, viden og konkrete værktøjer fra nogle af Europas mest spændende udviklingsmiljøer?

Tirsdag den 1. juli og torsdag den 3. juli inviterer vi til to unikke inspirationsdage på RBK Park / Rishøj Stadion, Kunstbanen – Lyngvej 12B, 4600 Køge, hvor du får mulighed for at lære af internationale talent- og målmandstrænere med erfaring fra klubber som Arsenal, Stoke City, Nottingham Forest, Leicester City og Crystal Palace.

Deltagelse er helt gratis, og arrangementet er åbent for alle fodboldtrænere – uanset niveau. Dagene byder på både oplæg, praktiske øvelser og mulighed for netværk med andre trænere. Der vil være særligt fokus på målmandstræning og teknisk træning af markspillere i små grupper – med kun 2, 4 eller 8 spillere pr. træner. Det giver rig mulighed for detaljeret feedback og tæt kontakt med hver enkelt spiller.

Trænerne vil vise øvelser og dele inspiration direkte fra deres daglige arbejde i deres respektive klubber, så du får indblik i konkrete metoder, der anvendes i nogle af Europas mest anerkendte akademier.

Program for begge dage:

14.30 – 14.45: Introduktion til dagens træning (på banen)

14.45 – 15.45: Inspirations­træning med internationale trænere

15.45 – 16.00: Opsamling og refleksion på træningen

Mød trænerne:

Deane Gavin – Arsenal FC

Theo Brierley – Stoke City

Connor Russo – Stoke City

George Orchard – Crystal Palace

Amro Khalid – Leicester City (målmandstræner)

Sam Morris – Nottingham Forest (målmandstræner)

Jordi Wuijts – Mahd Academy, Saudi-Arabien (målmandstræner)

Praktisk information:

Datoer: Tirsdag d. 1. juli & Torsdag d. 3. juli

Tidspunkt: Kl. 14.30 – 16.00

Sted: RBK Park / Rishøj Stadion, Kunstbanen – Lyngvej 12B, 4600 Køge

Pris: Deltagelse er gratis – men kræver tilmelding (Såfremt man tilmelder sig men ikke dukker op, vil man blive opkrævet kr. 100, -)

Tilmelding: Klik her

Begrænset antal pladser:

Der er kun plads til 30 deltagere på målmandstræningen og 30 deltagere på den tekniske træning, så tilmelding sker efter først-til-mølle-princippet.

De to dage er gjort muligt takket være støtte fra Sharp Focus Advisory, som til December afholder International Football Conference og Womens International Football Conference, 12-14 December, på Brøndby Stadion.

Vi glæder os til at byde både nye og erfarne trænere velkommen til to inspirerende og lærerige eftermiddage i Køge.

Skriv et svar